Svjetska turistička organizacija UN-a prepoznala manifestaciju kao primjer očuvanja baštine
U čarobnom ambijentu Rastoka, od 16. do 22. rujna 2024., održavaju se Dani mlina – jedinstvena manifestacija kojom se slavi bogata tradicija mlinarenja. Organizirana od strane Turističke zajednice grada Slunja, u suradnji s lokalnim dionicima, manifestacija promovira kulturnu baštinu Slunja i Rastoka kroz niz interaktivnih događanja, radionica i priča o mlinarima. Ovi sadržaji ne samo da jačaju turistički identitet destinacije, već pružaju priliku posjetiteljima da se dublje povežu s lokalnom zajednicom.
Jedan od glavnih događaja bit će u subotu, 21. rujna, kada će posjetitelji imati priliku čuti autentične priče mlinara, obići rijetko otvorene mlinice te svjedočiti performansima lokalnih obrtnika i umjetnika. Također, organizirane su radionice izrade kruha i demonstracije mlinarenja, koje nude uvid u ovu stoljetnu tradiciju.
Gastroaspekt manifestacije dodatno će obogatiti doživljaj kroz Tjedan restorana, gdje će slunjski ugostitelji nuditi jela inspirirana proizvodima iz mlinova. Posebnu pažnju privlači i radionica interpretacije kulturne baštine pod vodstvom pripovjedačice Jasne Held, koja će se održati 19. rujna u Turističko-informativnom centru Rastoke. Radionica je besplatna, ali je broj mjesta ograničen, pa je potrebna prethodna prijava putem e-maila: info@slunj-rastoke.hr.
Finale manifestacije u subotu, 21. rujna, započinje e-bike turom kroz okolna sela povezana s mlinarskom poviješću. Sudionici biciklijade posjetit će lokalne OPG-ove, uključujući OPG Čop, gdje će se okušati u branju batata. Za one koji više preferiraju hodanje, istoga dana u 13 sati organizirana je besplatna pješačka tura, uz vodiče i lokalne mlinare, koji će kroz osobne priče i razgled rijetko dostupnih mlinica dočarati život u Rastokama.
Umjetnički dio manifestacije uključuje izložbu slika Mirjane Modrušan inspiriranu legendama o Rastočkim vilama, kao i izložbu “Milan Neralić – brončani odraz u ogledalu”, koja će posjetiteljima približiti priču o prvom Hrvatu s olimpijskom medaljom, osvojenom na II. Olimpijskim igrama 1900. godine. U sklopu događanja, kiparica Alana Kajfež radit će skulpturu na mlinskom kamenu, dok će se paralelno održavati likovne radionice za djecu.
Ovaj cjeloviti doživljaj kulturne baštine prepoznala je i Svjetska turistička organizacija UN-a, koja je manifestaciju istaknula kao primjer dobre prakse u očuvanju tradicije i lokalnog identiteta. Kroz ovu manifestaciju, Rastoke i Slunj postaju središte susreta prošlosti i sadašnjosti, nudeći posjetiteljima nezaboravno iskustvo.