Jedna navika koju hrvatski građani neće napustiti, čak ni u vrijeme inflacije kada su cijene visoke, jest uživanje u kavi u kafićima
Na ovim područjima, konzumiranje kave ima poseban značaj jer simbolizira ritual, društveno povezivanje i zadovoljstvo koje može potrajati satima. Iako su mnogi zabrinuti zbog porasta cijena kave, veliki broj ispunjenih terasa svjedoči o tome da građani i dalje uživaju u ovoj navici.
Od kada je euro uveden kao valuta, često se raspravlja o napojnicama za konobare. Ova tema je postala predmet rasprave čak i na platformi Reddit. Jedna korisnica je iznijela svoje iskustvo: “Često sam u kafićima i uvijek ostavljam napojnice, čak i kod manjih računa. Međutim, primijetila sam da rijetko dobijem bilo kakvu uslugu ili gestu zahvalnosti u zamjenu, što me navodi da se zapitam koliko konobari zaista cijene napojnice i da li ima smisla nastaviti s tom praksom. Koliko često bih trebala posjećivati isti kafić kako možda dobila “recipročnost”?” Ovo pitanje postavlja važno pitanje o percepciji i očekivanjima u vezi s napojnicama u ugostiteljskim objektima.
U početku, mnogi su podijelili svoje mišljenje o praksi ostavljanja napojnica. Stajališta su raznolika – neki redovito ostavljaju napojnice, dok drugi to nikada ne čine. Primjerice, neki su izjavili:”Ostavljam napojnice i za druge usluge, ne samo za konobare”, dok su drugi rekli:”Nikada ne ostavljam napojnice.” Također, postoje i oni koji su iznijeli stav poput: U posljednje dvije godine gotovo nikada ne ostavljam napojnice; smatram da za pripremu kave i točenje pića napojnica nije nužna, posebno uz visoke cijene.” Ova raznolikost stajališta odražava kompleksnost i subjektivnost prakse ostavljanja napojnica.
No, nedavno je pokrenuta rasprava o drugom aspektu pitanja koji se odnosi na to da redovni gosti sve manje dobivaju besplatne kave. “Ako ste redoviti gost i ostavljate napojnicu, možda ćete dobiti besplatnu kavu, ali to ovisi o konobaru i njegovoj dobroj volji. Takva praksa često se primjećuje u kvartovskim kafićima ili onima blizu radnog mjesta, gdje konobari stvore bliži odnos s gostima. Ipak, važno je napomenuti da konobari primaju plaću i ne ovise isključivo o napojnicama”, iznio je jedan od komentara.
Jedan bivši konobar objašnjava da je dobivanje besplatne kave za goste ponekad ovisilo o različitim faktorima – odnosu gazde prema gostima, osoblju, općoj situaciji u lokalu ili među zaposlenicima. “U slučaju normalne atmosfere u lokalu i pristojnog odnosa gazde, stalni gosti su povremeno dobivali besplatnu kavu”, ističe on.
Jedna gospođa je podijelila svoje iskustvo koje se razlikuje od prethodno iznesenih. “U kafiću pored frizerskog salona koji često posjećujem, uvijek popijem kavu dok čekam. Tamo radi ljubazna starija konobarica, kojoj uvijek ostavim napojnicu. Ona me često počasti kavom.”
Svi se slažu da je lijepo kada te u kafiću u kojem redovito trošiš svoj novac ponekad počaste kavom. To može biti mala gesta koja te potiče da nastaviš s posjetima, čak i ako ništa drugo.