Obrtnička zadruga PESLA obilježila je 86. obljetnicu organizacijom sajma koji je okupio vodeće stručnjake i promovirao lokalne proizvode, inovacije i rješenja u pekarstvu i slastičarstvu
NAPISALA: PAULINA MLINARIĆ
Prvi sajam “KRUH&TORTA&OBRTNIK”, održan 1. i 2. listopada u dvorani Family Malla u Zagrebu, uspješno je organiziran od strane Obrtničke zadruge PESLA povodom njezine 86. obljetnice. Na ovom okupljanju, predstavnici pekarsko-slastičarske industrije imali su priliku prikazati najnovije tehnologije, repromaterijale i proizvode na više od 25 izložbenih štandova, dok su stručnjaci iz Hrvatske i inozemstva sudjelovali u edukativnim panelima i raspravama.
Sajam je započeo edukacijskim panelom “Tortologija – ukrašavanje od A do Ž”, gdje su slastičarke Danijela Tonžetić, Tanja Paska i Suzana Maslač, s moderatorom Tinom Kinčićem, mladim i uspješnim slastičarom, predstavile najnovije tehnike ukrašavanja torti. Posebno je oduševljenje izazvala torta s jestivom čipkom, koju je predstavila Danijela Tonžetić.
“Koristim jedinstvenu jestivu čipku koja daje tortama eleganciju i visinu, često dostižući do jednog metra”, izjavila je Tonžetić, istaknuvši da se čipka može nabaviti isključivo u Pesli.
Tanja Paska je podijelila iskustvo rada s quick fondanom iz tvrtke Laped, materijalom koji se, u omjeru 1:1 s maslacem, pokazao izuzetno praktičnim za oblikovanje i dekoraciju.
“Fondan je jednostavan za upotrebu, a njegov sastav bez jaja i bjelanjaka smanjuje rizik od bakterija, što ga čini popularnim među slastičarima”, dodala je Paska.
Glavni fokus sajma bio je na edukativnim sadržajima. Stručnjaci iz Njemačke, Francuske i Italije održali su niz predavanja na teme poput izazova pekarstva i slastičarstva u turizmu, umjetnosti slastičarstva i smrznutih proizvoda te noviteta u proizvodnji kruha, koji je prepoznat kao “super hrana”.
Posebnu pažnju privuklo je predavanje o kiselim tijestima, gdje su stručnjaci pojasnili popularnost craft pekarstva i proizvoda s dugom fermentacijom, čiji broj pogona i prodajnih mjesta u Zagrebu značajno raste. Kroz panel raspravu na temu “Kruh kao super hrana”, stručnjaci su dokazali kako kruh, često na lošem glasu zbog sastava, može biti kvalitetan i koristan za zdravlje ako se priprema od kvalitetnih sastojaka.
“Trend usporene fermentacije tijesta, gdje tijesto odstoji dulje prije pečenja, postaje sve popularniji zbog izazova s radnom snagom. Ova tehnologija omogućuje prelazak s noćne na dnevnu proizvodnju, dok kupci prepoznaju kvalitetu tih proizvoda kroz svježinu, bogat okus i privlačan izgled”, istaknuo je Miro Vučković iz tvrtke IREKS.
Veliku pozornost privukla je i radionica poznate hrvatske slastičarke Mirjane Špoljar, posvećena čokoladi, a sudionici su nakon radionice imali priliku degustirati pripremljene kolače.
Jedna od ključnih tema sajma bila je i zapošljavanje stranih radnika, s posebnim osvrtom na radnike iz trećih zemalja. Predstavnici HUP-a, HGK-a te mali i srednji obrtnici raspravljali su o izazovima integracije stranih radnika u industriju te dobili korisne smjernice za uspješno zapošljavanje.
Cilj sajma bio je, između ostalog, ukazati na probleme s kojima se suočavaju mali i srednji pekarsko-slastičarski obrti, često obiteljski vođeni. Nedostatak radne snage, prilagodba novim kulturama i običajima te konkurencija velikih stranih proizvođača s niskim cijenama samo su neki od izazova koji zahtijevaju stalne prilagodbe. Visoki troškovi sirovina i nefleksibilan porezni sustav dodatno opterećuju sektor, a zadruga PESLA naglasila je potrebu za većim priznanjem ručnog rada i domaćih proizvoda.
Zaključno, sajam “KRUH&TORTA&OBRTNIK” pružio je priliku za povezivanje malih lokalnih proizvođača, čiji proizvodi sve češće dolaze na naše stolove kao izraz kreativnosti i marljivosti obrtničkih ruku. Kako bismo unaprijedili turističku ponudu na temelju domaćih proizvoda, nužno je prepoznati vrijednost lokalnih resursa i podržati razvoj malih pekarskih i slastičarskih obrta.