Godinu dana nakon priznanja UN-ove Svjetske turističke organizacije, Slunj slavi uspjehe i nove projekte koji promoviraju održivost i autentično iskustvo kulturne baštine
U listopadu 2023. godine, Slunj je uvršten među najprestižnija ruralna turistička odredišta svijeta, osvojivši titulu “Best Tourism Village” od UN-ove Svjetske turističke organizacije (UNWTO). U opisu ovog priznanja ističe se jedinstvena prirodna i kulturna baština Slunja, njegova predanost očuvanju zajednice, kao i inovacijama koje omogućuju ekonomski, društveni i ekološki održiv razvoj.

Turistička zajednica Slunja 29. listopada 2024. godine, održala je konferenciju za medije u Turističko-informativnom centru Rastoke, gdje su s predstavnicima Ministarstva turizma i sporta, Grada Slunja i Hrvatskog športskog muzeja predstavili aktivnosti realizirane tijekom godine.


Projekti koji oživljavaju identitet zajednice i potiču održiv razvoj
S obzirom na manju naseljenost i status nedovoljno razvijene regije, turizam u Slunju predstavlja ključnu gospodarsku djelatnost, posebno kroz projekte koji potiču povezivanje zajednice i očuvanje kulturne baštine. Grad Slunj predano radi na projektima koji odgovaraju na izazove održivog razvoja i inovacija.


Izdvojeni projekti, poput inicijative Slunj Smart City, unapređuju digitalizaciju turizma, omogućujući online kupnju ulaznica i korištenje IT rješenja za poboljšanje prometa, a projekt Utvrda kulture donosi kulturne rekonstrukcije i promiče lokalne povijesne vrijednosti.


U 2024. godini zaštitila se i rijeka Mrežnica, kategorizirana kao Spomenik prirode, čime se dodatno štite prirodna i kulturna dobra. Pored toga, kroz povezivanje s turističkim zajednicama Plitvičkih dolina i općine Cetingrad, Slunj je promovirao aktivni turizam, uključujući biciklizam, kayaking, planinarenje i outdoor wellness aktivnosti poput šumskih kupki i hodanja kao meditacije, omogućujući posjetiteljima da prirodne ljepote dožive svim osjetilima.


Priče koje čuvaju autentičnost i nasljeđe Rastoka
Posebno zanimljiva inicijativa u 2024. godini nazvana Rastočani o Rastokama, omogućila je lokalnim stanovnicima Rastoka da podijele svoja sjećanja i povijesne priče s turistima i istraživačima. Kroz ovaj projekt, zabilježene su priče o životu u mlinarskom naselju, životu uz rijeku i održavanju tradicije, koje su u digitalnom obliku dostupne na web stranici Turističke zajednice.


“Priče Rastočana” su obogaćene fotografijama i videozapisima koji dodatno osnažuju povezanost zajednice i omogućuju posjetiteljima autentično iskustvo, ali i služe kao vrijedan izvor za etnološka istraživanja.


Direktorica Turističke zajednice Slunja, Jasmina Mrkonja, izjavila je da priče predstavljaju vrijedan doprinos razumijevanju prošlosti Rastoka i motivaciju za prikupljanje novih priča u narednim godinama.


Održivi razvoj kao temelj budućnosti Slunja
“Očuvana prirodna i kulturna baština, blizina Plitvičkih jezera i predanost zajednice u očuvanju baštine samo su neki od čimbenika koji Slunj pozicioniraju kao vodeću kontinentalnu destinaciju. Ulažemo u infrastrukturu, digitalnu transformaciju i jačamo povezanost zajednice s ciljem kreiranja odgovornog turizma, svjesni važnosti nasljeđa i prirodnih resursa”, kazala je gradonačelnica Slunja, Mirjana Puškarić naglasila je predanost održivom razvoju i transformaciji grada u poželjnu destinaciju za turiste i lokalno stanovništvo


Ova prestižna nagrada i inicijative koje su iz nje proizašle naglašavaju da je Slunj predan dugoročnoj viziji razvoja utemeljenog na održivosti, očuvanju kulturnih vrijednosti i kvaliteti života.