Venecija od danas prvi grad u svijetu koji turistima naplaćuje ulazak

Venecija od danas počinje naplaćivati ulaz u grad turistima koji dolaze na jedan dan

Danas je Venecija postala prvi grad na svijetu koji je implementirao sustav naplate ulaza za turiste, kao odgovor na pretrpanost koja opterećuje grad tijekom vrhunca turističke sezone. Sukladno odluci donesenoj na današnji talijanski državni praznik, 25. travnja, svaki posjetitelj koji ne planira prenoćiti u gradu Veneciji dužan je online kupiti ulaznicu po cijeni od 5 eura prije ulaska u grad smješten u laguni. Današnji dan označava početak sustava naplate ulaznice za posjetitelje, što je prvi od planiranih 29 dana tijekom ove godine kada će se primjenjivati ta mjera.

Ulaznice će biti obvezne samo tijekom 29 ključnih turističkih dana 2024. godine, uglavnom vikendima od svibnja do srpnja. Učinci ove mjere bit će temeljito praćeni, što će poslužiti kao model za druge turističke destinacije diljem svijeta koje se suočavaju s izazovima masovnog turizma.

Iako na ulazima u grad nema fizičkih barijera za kontrolu propusnica, inspektori će provoditi nasumične provjere radi osiguranja poštivanja propisanih mjera. Inspektori će biti prisutni na glavnim gradskim ulazima i oko njih, posebice na željezničkom kolodvoru Santa Lucia, provodeći provjere posjetitelja na licu mjesta.

Turisti koji ne posjeduju ulaznicu bit će upućeni na postupak kupnje na početku, no svjesni su mogućnosti novčanih kazni u rasponu od 50 do 300 eura ako odluče ignorirati propise. Ulaznica će se naplaćivati samo dnevnim turistima koji posjećuju stari grad između 8:30 i 16:00 sati. Izuzeci od ove mjere uključuju osobe s invaliditetom, goste smještene u hotelima te posjetitelje mlađe od 14 godina.

“Nitko dosad nije uveo ovakav sustav. Ne zatvaramo grad… Samo ga pokušavamo učiniti pogodnim za život”, rekao je gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro novinarima ranije ovog mjeseca.

“Oko 20 milijuna ljudi posjetilo je Veneciju prošle godine, a otprilike polovina njih prespavala je u hotelima ili apartmanima. U gradu trenutno živi oko 49 tisuća ljudi”, naglasio je Brugnaro.

Venecija je prošle godine izbjegla stavljanje na UNESCO-ov popis ugrožene svjetske baštine, djelomično zahvaljujući naporima gradske uprave u rješavanju problema masovnog turizma. Osim uvođenja sustava naplate ulaza, grad je ograničio uplovljavanje velikih kruzera u venecijansku lagunu te najavio nova ograničenja za veličinu turističkih grupa.

“Fenomen masovnog turizma predstavlja izazov za sve europske turističke gradove. No budući da je Venecija manja i osjetljivija, još je pogođenija ovim fenomenom i stoga je prisiljena poduzeti mjere prije drugih kako bi pokušala pronaći rješenje”, rekao je gradski dužnosnik zadužen za turizam Simone Venturini.

Ove godine, prodaja ulaznica provodi se kao eksperimentalna mjera, s Venturinijevim naznakama da bi u budućnosti Venecija mogla razmotriti povećanje cijene ulaznica tijekom određenih razdoblja kako bi regulirala priliv turista.

Podijeli

Newsletter

spot_imgspot_img

Aktualno

Slični članci
POVEZANO

Ivanjski krijes 2025.: Predstavljen program najstarije karlovačke manifestacije

U Karlovcu je 16. lipnja 2025. predstavljen 246. Ivanjski...

Teranino Orange x Pipi: Koktel koji obilježava ljeto 2025.

Spoj Istre i Dalmacije u novom ready to drink...

Gala večera s dvjema Michelinovim zvjezdicama za 100. obljetnicu hotela Esplanade

Gala večera za pamćenje u srcu Zagreba U utorak, 12....

Baš Naš festival 2025. otvorio ljeto na krovu Zagreba

Ljeto u Zagrebu službeno je počelo – i to...