Zaštićena hrvatska sorta krumpira uvrštena je među 10 najboljih u svijetu
Taste Atlas rangirao je 10 najboljih sorti krumpira na globalnoj razini, ističući njihove jedinstvene karakteristike i svestranost u raznim kulinarskim primjenama.
Na 8. mjestu našao se Lički krumpir, odnosno krumpir iz hrvatske Like.
Krumpir podrijetlom iz Like ističe se povišenim udjelom suhe tvari, što znači povećanjem razine škroba, vitamina, minerala i vlakana, ističu u Atlasu okusa.
Sa žutom do smeđom kožom i živim bijelim do žutim mesom, ovi krumpiri imaju prepoznatljiv brašnasti okus zahvaljujući svom bogatom sastavu škroba.
Međutim, ovo obilje škroba također ih čini sklonima razgradnji ako se prekuhaju. Ekskluzivni uzgoj, uključujući sadnju, okopavanje i berbu, odvija se isključivo na području Like, koja se nalazi u jugozapadnoj Hrvatskoj.
Lički krumpir je zaštićeni prehrambeni proizvod Hrvatske na europskoj razini. Hrvatski autohtoni proizvod registriran je i zaštićen na zajedničkom tržištu EU, gdje je u rujnu 2015. dobio oznaku izvornosti i oznaku zemljopisnog podrijetla.
Lika, tradicionalno područje Hrvatske, smjestila se između planina Velebita i Plješevice, a njezine granice označavaju Ogulinsko-plaški bazen na sjeverozapadu i prijevoj Malovan na jugoistoku.
Danas je veliki dio teritorija Like uključen u Ličko-senjsku županiju, koja obuhvaća gradove poput Gospića, Otočca i Gračaca. Unutar granica Like nalazi se poznati nacionalni park Plitvička jezera.
Yukon Gold krumpir iz Kanade zauzeo je prvo mjesto na listi, slijede ga Papa criolla iz Kolumbije i Patata Kato Nevrokopiou iz Grčke na trećem mjestu.