Kako jedinstvene karakteristike Jadrana privlače putnike iz cijelog svijeta
Hrvatska obala i njeni brojni otoci već dugi niz godina fasciniraju putnike svojom zapanjujućom ljepotom. Jedna od najistaknutijih karakteristika Jadranskog mora je njegova izuzetna plavetnost i bistrina.
U Jadransko more ulijeva se nekoliko rijeka, uključujući Po, koja je najduža rijeka u Italiji, i Neretva u Hrvatskoj, koja je najveća rijeka u istočnom dijelu jadranskog sliva. Ove rijeke nose sediment i hranjive tvari koji doprinose boji i bistrini vode.
No, na jedinstvenu boju i bistrinu mora u Hrvatskoj utječe i njezin zemljopisni položaj te povezanost s Afrikom. U vode Jadranskog mora utječe Sredozemno more koje je preko Gibraltarskog tjesnaca povezano s Atlantskim oceanom.
Sredozemno more je poznato po svojoj tamno plavoj boji, koja je uzrokovana visokom koncentracijom soli u vodi. Jadransko more u Hrvatskoj također ima visoku koncentraciju soli, što doprinosi njegovoj plavoj boji.
Osim koncentracije soli, na vodu utječu i vjetrovi i struje koje dolaze iz Afrike. Afrički kontinent nalazi se južno od Sredozemnog mora, a vjetrovi i struje koji dolaze iz tog smjera nose toplu vodu i hranjive tvari prema hrvatskom Jadranu.
Ove tople vode i hranjive tvari potiču rast fitoplanktona, mikroskopskih organizama koji su temelj morskog prehrambenog lanca. Fitoplanktonu je za rast potrebna sunčeva svjetlost, a bistre vode Jadranskog mora dopuštaju da obilje sunčeve svjetlosti prodre u vodu, potičući njihov rast.
Kako fitoplankton raste i množi se, oslobađa kisik i apsorbira ugljični dioksid, što pomaže u održavanju bistrine vode. Osim toga, mikroskopske organizme jede zooplankton, koji zatim jedu veće ribe, stvarajući uspješan ekosustav.
Povezanost Jadranskog mora s Afrikom također donosi raznolik raspon morskog života u ovo područje. Topla voda s afričke obale privlači ribe i druge morske životinje koje migriraju u Jadransko more tijekom različitih godišnjih doba.
Ne samo da je more u Hrvatskoj čisto i plavo, ono je i najčišće u Europi. Prema podacima Europskog statističkog ureda, Hrvatska je na prvom mjestu po broju kupališta s vodom izvrsne kvalitete.
Više od 99 % plaža nadziranih diljem Hrvatske ocijenjeno je kao more izvrsne kvalitete za kupanje. Iza Hrvatske slijede Malta s 96,6 % i Grčka s 95,8 %.
Bistre čiste i plave vode Hrvatske rezultat su kombinacije čimbenika, uključujući visoku koncentraciju soli, zemljopisni položaj i povezanost s Afrikom. Ovi čimbenici doprinose rastu fitoplanktona i uspješnom morskom ekosustavu, čineći hrvatske plaže jedinstvenim i lijepim odredištem za putnike iz cijelog svijeta.