Odobreno 16 vrsta insekata za ljudsku i životinjsku prehranu
Sve veći broj zemalja prepoznaje potencijal insekata kao održivog izvora hrane, a Singapur je najnoviji primjer te globalne promjene. Singapursko ministarstvo za hranu odobrilo je prodaju i konzumaciju 16 vrsta jestivih insekata.
U priopćenju ministarstva navedeno je da će biti dopušten uvoz i prodaja insekata koji su procijenjeni kao sigurni za konzumaciju. Na popisu se nalaze skakavci, cvrčci, crvi brašnari te nekoliko vrsta buba i kornjača, a ti insekti mogu se koristiti za prehranu ljudi ili kao hrana za životinje. Ministarstvo naglašava da su svi odobreni insekti prošli stroge kontrole, te da insekti ulovljeni u divljini nisu dopušteni za konzumaciju. Također, insekti koji nisu na popisu morat će proći dodatne procjene kako bi se utvrdila njihova prikladnost za ljudsku prehranu.
Iako je jedenje insekata još uvijek novost u mnogim dijelovima svijeta, uključujući Singapur, ova praksa mogla bi postati dio prehrambene budućnosti. Izvješće neprofitne organizacije World Economic Forum iz 2022. godine ističe kako konzumacija insekata može značajno doprinijeti borbi protiv klimatskih promjena. Uzgoj cvrčaka, primjerice, proizvodi 75 posto manje ugljikovog dioksida u usporedbi s uzgojem peradi, dok insekti općenito predstavljaju bogat izvor proteina, zdravih masti, vitamina i minerala. U svijetu postoji više od dvije tisuće jestivih vrsta insekata, uključujući cvrčke, skakavce, crve, dudove svilce, cikade, gusjenice i mrave, što ih čini ekološki prihvatljivom alternativom tradicionalnom mesu.